Δευτέρα, 26 Μαρτίου 2012

5ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ IAIDO

Στις 30 Μαρτίου - 1 Απριλίου 2012 στην Αθήνα, διεξήχθη με ιδιαίτερη επιτυχία το 5ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Iaido. Στα πλαίσια αυτού πραγματοποιήθηκαν επίσης Εκπαιδευτικό Σεμινάριο, Εκπαιδευτική Ημερίδα Διαιτησίας και Εξετάσεις για τους βαθμούς 1-kyu και 1-4 Dan.

Η Τ.Ε. ευχαριστεί θερμά τους Συλλόγους:

ΑΣΣΧΟΠ / Furyu Dojo Athens
ΑΣ Hakushinkai Αθηνών
ΑΣ Ακαδημία Πολεμικών Τεχνών Αθηνών / Asunarokai Dojo  

για την υποδειγματική διοργάνωση του Πρωταθλήματος και των Εξετάσεων, τους φιλοξενούμενους δασκάλους και διαιτητές για την συμμετοχή τους:

Ordynsky Sylvia - Iaido renshi 7 dan (DIaiB)
Demuynk Patric - Iaido renshi 7 dan (ABKF)
Muller Rudi - Iaido renshi 6 dan (DIaiB)
Bruwier Philippe - Iaido renshi 6 dan (ABKF)
Von der Geest Angela - Iaido 6 dan (DIaiB)
Gornicki Krysztof - Iaido 6 dan (Polish Kendo Federation).
Wim van Mourik - Iaido 5 dan (DIaiB)
Luc Defraeye - Iaido 5 dan (ABKF)

καθώς και τους Έλληνες διαιτητές για την βοήθειά τους:

Δροσουλάκη Σ. - Iaido 4 dan,
Παδρά Μ. - Iaido 4 dan,
Ματζάρα Κ. - Iaido 4 dan,
Πελέκη Γ. - Iaido 4 dan,
Κυριακόπουλο Ι. - Iaido 3 dan,
Παπαδόπουλο Ι. - Iaido 3 dan.



ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Οι αγώνες διεξήχθησαν σύμφωνα με τους κανονισμούς της Πανιαπωνικής Ομοσπονδίας Kendo, Zen Nihon Kendo Renmei / ZNKR. (The Regulations of Iaido Shiai and Shinpan and The Subsidiary Rules of Iaido Shiai and Shinpan, ZNKR October 1996) και συμπεριέλαβαν Ατομικές Κατηγορίες με τα εξής αποτελέσματα:

Κατηγορία Mudan (5-1 kyu)
1η θέση: Περλεπέ Κ.
2η θέση: Τζιάκος Ι.
3η θέση: Κορομηλάς Α.
3η θέση: Ασπριώτης Π.
F.S. (Έπαθλο Μαχητικού Πνεύματος): Κυριακόπουλος Α.


Κατηγορία Shodan (1 Dan)
1η θέση: Παπαγεωργίου Χ.
2η θέση: Παπαδοπούλου Χ.
3η θέση: Ανεστόπουλος Α.
F.S. (Έπαθλο Μαχητικού Πνεύματος): Γοβατζής Λ. 

Κατηγορία Nidan (2 Dan)
1η θέση: Δήμου Σακελλαρίου Σ.
2η θέση: Ζαρκαδάκης Γ.
3η θέση: Σιελλής Π.
3η θέση: Ψαλτάκης Ι.
F.S. (Έπαθλο Μαχητικού Πνεύματος): Γερμάνης Ι.

Κατηγορία Sandan (3 Dan)
1η θέση: Καταρνιάς Κ.
2η θέση: Καραγιάννης Α.
3η θέση: Κιουστελίδης Β.

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Στις εξετάσεις 1-4 dan που πραγματοποιήθηκαν υπήρχαν συμμετοχές από Ελλάδα, Γερμανία, Ρωσία και Ουγγαρία.
Οι παρακάτω εξεταζόμενοι απέκτησαν τους βαθμούς τους:

Shodan (1-Dan): N. Shtapov, A. Σερκετζής, Α. Λιανού, Α. Κορομηλάς, Κ. Σγουμπόπουλος, L. Bauman.
Nidan (2-Dan): Ξ. Κολιού, K. Khokhlov, Χ. Παπαγεωργίου, A. Ανεστόπουλος, Λ. Γόβατζης, Χ. Παπαδοπούλου, O. Kostin, O. Lapshov.
Sandan (3-Dan): Σ. Δήμου Σακελλαρίου, Ι. Ψαλτάκης, Π. Σιελλής, Δ. Πετρόπουλος, Π. Φιλιππόπουλος, Ι. Γερμάνης.
Yondan (4-Dan): Κ. Καταρνιάς, J. Demeczky 

Τέλος, θερμές ευχαριστίες σε όλη την ομάδα υποστήριξης της διοργάνωσης, για την εθελοντική συνεισφορά τους στην υποστήριξη και ομαλή διεξαγωγή του Πρωταθλήματος και συγχαρητήρια για την άριστη εκτέλεση του έργου τους.

Τ.Ε.

Τεχνική Επιτροπή Iaido - Jodo της ΕΟΚΙΝ

Πρόεδρος:
Μ. Παδράς (Iaido 5 Dan, Jodo 2 Dan)
Μέλη:
Κ. Μαντζάρας (Iaido 5 Dan, Jodo 4 Dan)
Γ. Πελέκης (Iaido 5 Dan)
Ι. Κυριακόπουλος (Iaido 4 Dan)
I. Παπαδόπουλος (Iaido 4 Dan)